ТЕГИ


В одній з попередніх статей щодо повної відсутності сучасних архітектурних проектів ми переконались, що Вінницю сучасним містом назвати важко, тому що все, що будується за архітектурою можна віднести до 80-х років ХХ століття.
Місто, в якому знищили історію
Автор: 01.06.2013     660  0

  Тоді, яке Вінниця місто? Історичне? Перевіримо це припущення. Туристи, приїжджаючи в місто першим ділом йдуть в парк Козицького, гуляють по Соборній, а потім йдуть дивитись на фонтан, якщо це тепла пора року. І ніхто з них не може навіть припустити,що міту, у яке вони приїхали цілих 657 років.
 У кожному історичному місті місце його заснування прикрашає або якийсь монумент, або сквер, або щось інше. Наприклад, у Львові це Замкова гора, яка прикрашена мальовничим парком та оглядовим майданчиком, з якого видно увесь Львів. В Одесі це Потьомкінські сходи та пам'ятник Дюку де Рішельє, враховуючи, що Одеса значно молодше місто. У Києві - це пам'ятник трьом братам, засновникам міста. Навіть в індустріальному Кривому Розі, місце, звідки почалось будівництво міста (Злиття річок Інгулець і Саксагань) прикрашене мальовничим парком.
У Вінниці ж, це місце зветься Замковою горою, як у Львові, але в нас воно забудоване приватними будинками і, навіть, жодної ознаки, що звідси почалась Подільська столиця.
Звідси робимо висновок, що місце заснування міста, як історичне, втрачене.

  А тепер про козацький острів. Мало, кому відомо, що острів Кемпа штучний та споруджений у стратегічних цілях козацькими військами. Але у той час, коли у Запоріжжі відбудували Хортицю, у Вінниці два роки тому цей острів перестав бути доступним для людей, він ззовні нагадує шматочок лісу посеред міста. До недавнього часу там було дерев'яне кафе, після того, як воно згоріло, там окрім туалету не лишилось жодної споруди. От і ще одне визначне історичне місце втрачене, а могло бути цікавим туристичним об'єктом.

Існуюча історія міста починається з Єзуїтського монастиря 1610-1611 рр побудови


Також, в цей комплекс входять монастирські мури, але на сьогоднішній день вони знаходяться у жалюгідному стані: стіни обсипаються та навіть немає жодної таблички, на якій написано, що це таке. Туристам їх показувати не можна, звичайні цегляні стіни, які не примітні нічим.
Ще у місті збереглись будівлі, що будувались на півтора століття пізніше, це Костел Капуцинів Св. Франциска 1748 р., Домініканський костел 1752 р. і дерев'яна Церква св. Миколая 1758 р., якщо два перші знаходяться на центральній вулиці міста, то про третю взагалі мало, хто знає.

Костел Капуцинів Св. Франциска


Домініканський собор



Церква Св. Миколая


За період від ХVIII ст. до кін. ХІХ з історії взагалі нічого не збереглось, район Старе місто повністю оновився та на сьогоднішній день забудований практично хаотично в плані архітектури. Найбільше будівель у місті збереглось збудованих у кін. ХІХ - поч. ХХ ст., але багато з них було зруйновано. Частина під час Великої Відчизняної Війни, частина відновлених будівель втратили архітектурні елементи. Але, велика кількість була втрачена і після ВВВ, у мирний час, історичний центр міста знищувався майже повністю.

Назавжди зник з вулиць міста Народний дім, проект якого демонструвався на виставці у Парижі у 1901 році:


Зараз, коли у місті катастрофічно не вистачає концертних залів - цей точно зайвим не був би.

Ось ця церква була на нинішній площі Перемоги:



А ці будівлі на Соборній назавжди втратили попередній архітектурний шарм:

Будівля праворуч:


Будівля зліва у стилі модерн:


Змін зазнала і нинішня школа №2:


Переважно все з перерахованого вище - втрати під час війни, але велика кількіть будівель була знесена після війни,чого було лише варте будівництво площі Леніна:

Перехрестя сучаних Соборної - Козицького 100 років тому:

Другу чергу площі Леніна будувати передумали, але історична забудова постраждала дуже сильно. Всі кажуть, що готель "Belle Vue" (в перекладі з французької "Чудовий вигляд") буквально пішов під землю, як і сусідня будівля, але чи правда це, ще потрібно з'ясувати, можливо, це було підготування до будівництва другої черги площі Леніна, доречі, на візуалізації навіть школи №17 не видно.


Мало хто знає, що в місті є нижня частина вул. Соборної, яка виглядала 100 років тому так:


Сьогодні цей район в занепаді:


Перераховувати приклади руйнувань та занепадів можна ще довго. Історичних будівель у Вінниці зашилилось небагато, але у якому стані вони? Більш-менш доглядають за архітектурними пам'ятками державного значення, а про пам'ятки місцевого значення можна забути. Вони поступово встрачають вигляд, руйнуються і обростають "пухлинами":






Але, в історичному центрі, окрім зіпсованих архітектурних пам'яток є ще й архітектурні "непорозуміння", на зведення яких незрозуміло, як зі здоровим глуздом і чистою совістю можна було надати дозволи:






 Звідси можна зробити висновок, що Вінниця, місто, яке майже втратило свою історію та продовжує втрачати останнє. І якщо не звернути на це увагу, місто втратить історичну архітектуру повністю і турист не помітить старовинності міста.
  А вирішувати, яким містом є Вінниця, сучасним чи історичним, найлегше туристам, які дивляться на нього свіжим поглядом. Вони лишають, як правило, позитивні відгуки, але не в захваті від міста.

asparagus.vn



Головна » Новини сайту » Місто
Рейтинг0.00

НАПИШІТЬ КОМЕНТАР

e border="0" width="500px" cellspacing="4" cellpadding="2" class="commTable">
Ім`я *: Email:
Код *:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

%